Jak AML zákon ovlivní účetní profesi?

S novelou AML zákona, neboli zákona o některých opatřeních proti praní špinavých peněz, se v řadách účetních zvedla trochu vlna nevole, která vedla k myšlenkám:

  • Účetní bude nově dělat práci kriminálky, policistů
  • Zákonodárce chce eliminovat účetní, nestačí, že se účetní a daňová legislativa mění každý rok, ne-li půlrok, teď k tomu ještě povinnosti AML zákona
  • Nikdo se o účetní nestará, jako např. o právníky, daňové poradce
  • Účetní je poslední, kdo se o něčem dozví

Takto bych mohla ještě chvíli pokračovat, protože toto téma bylo a stále je velké a v řadách účetních to vyvolává silné a negativní emoce.

Pojďme se ale na to, co vyvolává tak silné emoce podívat, a to odborným pohledem.

Je účetní profese AML zákonem znevýhodněna?

Z mého pohledu není. Jedná se o jednu z mnoha profesí, které se úprava AML zákona týká. Vedle účetní patří mezi tzv. povinné osoby, tj. osoby, na které se vztahuje AML zákon, právnické osoby, realitní sektor nebo např. obchody s použitým zbožím, pojišťovny, auditoři nebo daňový poradci.

Jak je vidět z tohoto výčtu, účetní není jedinou povinou osobou, na kterou se AML vztahuje. Je jednou z mnoha osob, které by jakýmkoliv způsobem při výkonu svého podnikání mohly objevit transakce související s tzv. praním špinavých peněz.

Toto nařízení není otázkou pouze České republiky. Vychází to z nadnárodních pravidel, které se Česká republika zavázala dodržovat jako člen Výboru expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL).

Moneyval a zejména hodnocení v rámci Moneyval je jedním z důvodů zpřísnění podmínek AML zákona, neboli povinné registrace kontaktní osoby. Oficiálním důvodem je zajištění lepší komunikace mezi povinnou osobou a FAÚ (finančně analytickým úřadem) v době odhalování obchodu, který by mohl odhalit praní špinavých peněz. Více se dočtete v tomto článku.

Účetní profese je považována za jednu z profesí, která může pomoci takovéto obchody odhalit. Důvodem je uváděno, že účetní projdou „rukama“ veškeré doklady, transakce ve společnosti/firmě/u fyzické osoby…

Je opravdu účetní poslední, která se o transakcích dozvídá?

Na tomto místě si dovolím rozdělit účetní profesi na 2 větve.

Tradiční pojetí účetní profese

V tomto pojetí hraje účetní tradiční roli, tj. v určitý termín obdrží doklady, zaúčtuje je, připraví podklady pro přiznání. 

Zde účetní získává informace jako jedna z posledních. Není součástí velkých rozhodování o transakcích. S velkou nadsázkou (aniž bych se chtěla kohokoliv dotknout) je tato role účetní hlavně o zpracování dokladů.

Novější pojetí účetní profese

V tomto pojetí účetní využívá moderních technologií, tj. vytěžování, digitalizace, automatizace. Tvoří podpůrné dokumenty, reporty pro strategické rozhodování svého klienta a může být často důležitých článkem v rozhodovacím podnikatelském procesu. V této roli může účetní vědět o transakcích mezi prvními, v době, kdy se obchod uzavírá, a následné doklady k transakcím již pro ni nejsou žádným překvapením.

Z pohledu AML zákona se AML povinnostem nevyhne účetní ani v jednom případě. Pouze v prvním případě se může stát, že se o transakcích, které např. nemají vliv na DPH, nejsou vidět „na první dobrou“ z bankovních účtů atd., se dozví až např. při zpracování účetní závěrky. 

Záleží tedy na účetní, jakou zastává roli v celém podnikatelském procesu svého klienta. Na tom záleží i fáze, kdy se může o nějakém podezřelém obchodu, neboli obchodu, který může nést znaky praní špinavých peněz, dozvědět. 

AML zákon nijak nespecifikuje, že má být účetní nějak aktivní při vyhledávání a odhalování obchodů za účelem praní špinavých peněz. AML zákon jasně definuje situace, kdy má účetní povinnost „něco“ konat. Na toto téma doporučuji přečíst článek https://danebeznervu.cz/ucetni-a-aml-zakon/ , ve kterém popisuji základní povinnosti účetní.

Pokud to vezmeme zjednodušeně:

  • Je potřeba provést identifikaci klienta – to není nic jiného, než že se opíšou údaje z občanského či jiného průkazu a následně prověříme, že se nejedná o politicky exponovanou osobu (stačí čestné prohlášení klienta) a zda tam nejsou další rizika. Toto zaneseme do formuláře, který máme založený na každého klienta. 
  • Je potřeba provádět pravidelnou kontrolu klienta – zde není potřeba provádět výslech klienta, ale zkontrolovat si, že údaje z identifikace klienta jsou stále aktuální. Tuto kontrolu si taktéž zapíšete do formuláře založeného pro jednotlivé klienty (stačí je mít elektronicky).
  • Kontrola transakcí – je potřeba se dívat na transakce tzv. z nadhledu. Obchod je potřeba prověřit, 
    • Pokud se transakce vymyká standardním transakcím klienta,
    • Pokud není z účetnictví zřejmé, jak byla nebo bude transakce financována a případně z jakých zdrojů. To jsou ty nejzákladnější věci, které si musí účetní vždy ověřit. Blíže o povinnostech, kontrolách mluvím ve webináři věnovanému na toto téma, který si doporučuji poslechnout.

Je tedy důležité, aby si účetní vždy vedli záznam, zda kontroly a identifikace provedli a to bez ohledu na to, kdy se o obchodu, který podléhá pravidlům kontroly dozvěděli. 

Jak je to s AML povinností a pokutami pro účetní?

AML zákon má velmi vysoké sankce za nesplnění povinností, které uděluje povinným osobám a tedy v tomto kontextu účetním. Účetní jsou osoby, které musí něco vykonávat a to identifikaci, kontrolu a případně nahlášení podezřelého obchodu (obchod se znaky právní špinavých peněz).

Tento typ sankce je tzv. veřejnoprávní sankcí, kterou nelze přenést na jinou osobu.

Důvody jsou následující:

  1. Sankce je vždy osobní povahy – je uložena konkrétní osobě za její konkrétní protiprávní jednání, tady porušení povinností povinné osoby.
  2. Platí zde zásada individuální odpovědnosti – každý odpovídá za své vlastní jednání
  3. Sankce musí postihnout přímo toho, kdo se provinil (pachatele přestupku/ deliktu)

Výjimky existují pouze v případě:

  • Právního nástupnictví u právnických osob (např. při fúzi nebo rozdělení společnosti)
  • Přechodu na dědice v případě úmrtí fyzické osoby, ale jen do výše hodnoty nabytého dědictví

Platí, že jakákoliv smluvní ujednání o přenosu sankce na jinou osobu by byla neplatná, protože by odporovala zákonu a veřejnému pořádku. Toto důvěrně známe i z daňového prostředí, jelikož to platí analogicky. Penále, úroky z prodlení či daň musí vždy zaplatit daňový poplatník. To je nepřenosná povinnost. 

Dalším krokem ale může být soukromoprávní dohoda. Pokud by někdo chtěl po jiné osobě úhradu sankce, jednalo by se pouze o soukromoprávní závazek mezi těmito osobami, ale z pohledu veřejného práva by sankce stále lpěla na původním subjektu.

Jak se může účetní chránit?

Účetní klienti jsou různého charakteru, různé povahy a také spolupráce jsou velmi odlišné. Vždy je dobré mít ale uzavřenou smlouvu o vedení účetnictví s klientem, a to i s kamarádem. Každý známe staré pořekaldo, že „pořádek dělá přátelé“ a v tomto případě velmi doporučuji mít smlouvu uzavřenou.

Proč smlouvu uzavírat? Existují k tomu velmi jednoduché důvody.

  • Smlouva stanovuje pravidla pro obě smluvní strany
  • Ve smlouvě mohou být speciální ujednání např. viz výše zmíněná úprava vzniku soukromoprávního závazku
  • Smlouva chrání jak účetní, tak klienta. Ve smlouvě jsou přesně specifikovány oblasti, které jsou předmětem zakázky vedení účetnictví.

Pokud takovou smlouvu nemáte, můžete využít možnosti objednat si vzorovou smlouvu, která byla aktualizována v návaznosti na AML povinnosti zákona pro účetní a obsahuje ustanovení, která definují pravidla pro předávání informací potřebných pro splnění AML povinností.

Jak tedy AML ovlivní účetní profesi?

Účetní se nemusí stát detektivem či kriminalistou. Jejím úkolem je s největší odpovědností plnit výkon své profese a to řádné vedení účetnictví. Zároveň je ale povinna plnit své povinnosti a to povinnosti vyplývající např. z AML zákona. 

Pokud bude účetní řádné identifikovat a kontrolovat klienta, dokáže to prokázat pomocí formulářů vyplněných pro tyto účely a v případě pochyby nebude váhat a nahlásí podezření na praní špinavých peněz, je ta nejdůležitější povinnost dle AML zákona splněna.

Osobně nepovažuji AML povinnost jako „útok“ na účetní profesi. Je to odraz současné doby. Neustále přibývá inteligentnějších a propracovanějších metod praní špinavých peněz. A ačkoliv si můžeme myslet, že žijeme v bezpečné době, že nejsou již lidé jako Al Capone, tak i v této době je spousta transakcí uskutečněné za účelem praní špinavých peněz. I takové obchody s kryptoměnou už patří do oblasti rizikovějších obchodů, jak na to upozorňuji na webináři o AML povinnostech.

Vývoj účetní profese je od začátku 20. století obrovský. Vezměme největší milníky:

  • Počátek 20. století -Účetnictví bylo vedeno ručně v účetních knihách, účetní pracovali především s papírovými doklady, výpočty se prováděly na mechanických kalkulačkách
  • 50.-60. léta: První mechanické účtovací stroje
  • 70.-80. léta: Nástup prvních počítačů do velkých podniků, první účetní softwary (velmi jednoduché)
  • 90. léta: Masové rozšíření osobních počítačů, Rozvoj účetních softwarů pro malé a střední firmy
  • Přelom tisíciletí: Internet mění způsob práce, Online účetní systémy
  • Současnost: Cloud účetnictví, automatizace rutinních operací, umělá inteligence v účetnictví, elektronizace dokladů

Tato evoluce profese pokračuje a role účetních se stále vyvíjí směrem k větší komplexnosti a strategickému významu pro firmy. Účetní bude ve firmě hrát vždy důležitou roli a je potřeba na to být připraveni. Přípravu a nastavení pravidel vedení účetnictví je velmi důležité zachytit i oficiálně. Pokud jste externí účetní, doporučuji mít uzavřené smlouvy o vedení účetnictví a to dle aktuální legislativy. Zrevidujte si smlouvy, určitě se to vyplatí!

Účetní profese jako taková nezanikne, ale je potřeba počítat s tím, že účetní musí sledovat nejen účetní a daňovou legislativu, ale i další zákony upravující povinnosti přímo účetních.